Saana Kuikka löysi tiensä Tyttöjen Talon vapaaehtoistoimintaan opiskelujensa aikana, ja lämpimästä yhteisöstä tuli nopeasti hänelle merkityksellinen paikka. Avoimessa olkkarissa kohdatut nuoret, kodinomainen ilmapiiri ja joustava tekemisen tapa ovat vahvistaneet tunnetta siitä, että oikeaan aikaan sanotulla sanalla voi olla suuri vaikutus.
Saana Kuikka suoritti vapaaehtoistoiminnan peruskoulutuksen syksyllä 2023, ja hänen aktiivisin aikansa vapaaehtoisena on painottunut vuosiin 2024–2025. Kiinnostus tyttöjen ja naisten asemaan on kulkenut hänen mukanaan pitkään. Hän oli jo entuudestaan tietoinen Tyttöjen Taloista, mutta yliopistolla järjestetyillä Väkivaltatyön messuilla toiminta avautui hänelle uudella tavalla – ja kun sopivasti samaan aikaan oli mahdollisuus suorittaa yksi kurssi vapaaehtoistyön kautta, palaset loksahtivat kohdalleen.
Kohtaamisia avoimessa olkkarissa ja yhdessä tekemisen hetkiä
Saanan vapaaehtoistehtävät ovat liittyneet erityisesti avoimeen olkkariin, jossa jutellaan nuorten kanssa – joskus porukassa, joskus kahden kesken. Hän on ollut mukana myös kerhotoiminnassa ja tukenut nuorta esimerkiksi läksyissä ja opiskelupaikan hakemiseen liittyvissä asioissa.
– Parhaita hetkiä ovat ne, kun huomaa tulleensa juuri oikeaan aikaan juttelemaan nuorelle, Saana kuvaa. – Kun tulee tutuksi ja porukka ottaa omakseen.
Vaikka vapaaehtoistoiminta on tuonut opintopisteitä, ennen kaikkea se on tuonut hyvää mieltä ja uusia näkökulmia. Saana kertoo oppineensa nuorten maailmasta paljon – myös asioista, joista ei muuten olisi saanut kosketusta, kuten uusista peleistä ja ilmiöistä.
Lämmin yhteisö ja kodinomainen ilmapiiri yllättivät
Saanan mukaan yksi suurimmista yllätyksistä on ollut Tyttöjen Talon yhteisöllisyys.
– Täällä on lämmin ja hyvä meininki. Tuntuu kodinomaiselta, hän sanoo. – Vaikka pöydällä olisi vaikeita tai provosoiviakin aiheita, keskustelut käydään hyvässä hengessä. Nuoret itsekin huomauttavat, jos joku puhuu asiattomasti.
Merkityksellisyyttä tuovat erityisesti ne hetket, kun nuori uskaltaa avautua jostakin henkilökohtaisesta.
– Kaiken ei tarvitse olla suurta tai dramaattista. On tärkeää, että voi olla rinnalla ja kuunnella.

Saana asettautui haastattelun ajaksi rennosti Tyttöjen Talon olkkarin sohvalle, missä on nuorten kanssakin tullut aikaa vietettyä.
Joustavaa vapaaehtoistoimintaa oman arjen ehdoilla
Tyttöjen Talon vapaaehtoisilla on käytössään oma viestiryhmä, jonka kautta ilmoitetaan osallistumisista. Toimintaan voi tulla sen mukaan, kun oma elämäntilanne sallii. Mahdollisuuksia on monenlaisia:
- avoin olkkari
- kerhoissa avustaminen tai oman kerhon perustaminen
- juhlien ja erityisiltojen järjestäminen
- esittelyt ständeillä ja tapahtumissa
– Vapaaehtoisille on selkeät mutta rennot raamit. Toimintaa voi muotoilla itselle sopivaksi, Saana iloitsee.
Rohkaisu mukaan lähtemiseen
Saana kannustaa kaikkia, joita vapaaehtoistoiminta vähänkään kiinnostaa:
– Kannattaa rohkeasti lähteä mukaan – vapaaehtoisena toimiminen on kivaa!