Home » Uutisarkisto » Nyt riittää! – Setlementti Tampere mukana mielenosoituksessa järjestörahoituksen puolesta

Nyt riittää! – Setlementti Tampere mukana mielenosoituksessa järjestörahoituksen puolesta

Kevään kehysriihi lähestyy, ja sote‑järjestöjen valtionavustuksiin kohdistuu jälleen uusia leikkauspaineita. Setlementti Tampere on mukana Nyt riittää! ‑mielenosoituksessa Tampereella 20.4.2026 puolustamassa järjestötyötä, joka tukee ihmisten arkea, osallisuutta ja yhteisöllisyyttä.

Kehysriihi uhkaa jälleen sote‑järjestöjen rahoitusta

Hallitus on jo päättänyt sosiaali‑ ja terveysjärjestöjen valtionavustusten yhteensä 140 miljoonan euron leikkauksista vuosille 2024–2027, mikä vastaa yli kolmasosaa avustuksista. Lisäksi järjestöjen rahoitus on nostettu toistuvasti esiin mahdollisena lisäsäästökohteena tulevissa päätöksissä.

Jo päätettyjen leikkausten vaikutukset ovat näkyneet nopeasti: järjestöissä on ilmoitettu irtisanomisista, toiminnan supistamisesta ja matalan kynnyksen palvelujen sulkemisesta. Tämä heikentää järjestöjen kykyä tukea haavoittuvassa asemassa olevia ihmisiä ja täydentää julkisia palveluja.

– Leikkaukset eivät tuo säästöjä – päinvastoin ne lisäävät korjaavien palveluiden tarvetta, syventävät ongelmia ja kasvattavat kustannuksia pitkällä aikavälillä. Tämä kehitys on ristiriidassa hyvinvointialueiden ja valtiontalouden tavoitteiden kanssa, muistuttaa Arttelin toiminnanjohtaja Nina Lindberg.

Nyt riittää! – mielenosoituksia eri puolilla Suomea

Edellä mainittujen huolien vuoksi eri puolilla Suomea järjestetään kehysriiheä edeltävänä päivänä, maanantaina 20.4.2026, Nyt riittää! ‑mielenosoituksia. Tampereen mielenosoitukseen on tähän mennessä ilmoittautunut mukaan jo yli 30 sosiaali‑ ja terveysalan järjestöä.

Samana päivänä kansanedustajat ovat maakuntapäivän vuoksi omilla alueillaan, joten mielenosoitusten viesti kohdistuu suoraan alueen ja valtakunnan päättäjille.

Rauhanomainen ja rakentava viesti

Tampereen mielenosoitus on rauhanomainen ja rakentava. Sen tavoitteena ei ole vastakkainasettelu, vaan järjestötyön merkityksen näkyväksi tekeminen: keiden kanssa työtä tehdään, miksi järjestöt ovat olemassa ja millä kaikilla tavoilla ne tukevat ihmisiä ja rakentavat hyvinvointia.

– Nyt on todella tärkeää tehdä sote‑järjestöjen työ näkyväksi. Keiden kanssa me työtä teemme, miksi olemme olemassa, millä kaikilla tavoilla tuemme ihmisiä ja rakennamme hyvinvointia. Viestimme on suunnattu ennen kaikkea poliittisille päättäjille, mutta myös kaikille kansalaisille. Nyt tarvitaan joukkovoimaa, jotta varmistamme sote‑järjestöjen toimintamahdollisuudet myös tulevaisuudessa, painottaa Setlementti Tampereen toiminnanjohtaja Mervi Janhunen.

Setlementti Tampere osallistuu mielenosoitukseen osana laajempaa järjestöjen ja yhteisöjen joukkoa.

 

Aika ja reitti Tampereella

  • Kokoontuminen: klo 14.30 Hämeenpuistossa
  • Lähtö: klo 15.00
  • Reitti: Hämeenpuisto – Hämeenkatu – Jugend‑tori – Rautatieasema
  • Mielenosoitus päättyy: klo 16.00 Rautatieasemalle